Maitsetaimed ja -ained

Loorber (eng. bay)
Lauru nobilis
On loorberiliste sugukonda kuuluv higihaljas põõsas või madal puu, mis pärineb Vahemeremaade idaosast ja Väike-Aasiast. Kultuuritaimena kasvatatakse Lääne- ja Lõuna-Euroopas, Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Krimmis, kaukaasias ja Mustamere rannikul.

Maitsestamiseks kasutatakse loorberilehti. Hea kvaliteediline loorberileht peab kuivatatult olema ühtlase heleoliivja värvusega. Pärast keetmist muutub see leht tumeroheliseks, värske loorberi sarnaseks. Pleekinud ja pruunikad loorbrilehed on riknenud, ja neis puuduvad eeterlikud õlid. Toidule võivad riknenud lehed anda kopitanud maitse.

Suppidele lisatakse loorberilehed 5 minutit, praadidele u. 10 minutit enne valmimist. Kastmeid maitsestatakse peenestatud loorberilehtedega, pärast pliidilt võtmist kui kastme temperatuur ei ületa 40ºC. Loorberit lisatakse üsna palju u. 3-4 lehte roale. Enne serveerimist tuleb loorberilehed toidust väljavõtta, sest muidu muutub toit kibedaks. Tihti on parem lisada toidule loorberilehti poole rohkem, kui retseptis eetenähtud ning võtta nad toidust välja poole varem. Lühiajalisel kuumutamisel eralduvad loorberist üksnes kôige aromaatsemad eeterlikud õlid.
keedetud või hautatud liha, vorstitoidud, maks, neerud, metsloomaliha. Keedetud kala (heeringas, räim), kalakonservid. Supid, ühepajatoidud, hautised, marinaadid, sibulasupp, sült.