Maitsetaimed ja -ained

Aedsalvei (eng. sage)
Salvia officinalis
Taim pärineb Vahemerealadelt. Põhja-Euroopas kasvatatakse tihti tugevalõhnalist salveid dekoratiivtaimena. Salvei on mitmeaastane poolpõõsas. Õied on sinivioletsed, kohati valged, hästi lõhnavad ja asetsevad pikliku kobarana varre ladvas. Tal on jäigad, tüveosas puitunud, nelikantsed ja hallikarvalised varred. Lehed paiknevad vastakuti, on hallid, pikisüstjad ja rootsulised. Peamiselt kasvatatakse ravimtaimena. Sellele vaatamata on ta mitmekülgne maitse- ja ravimtaim. Taimes on eeterlikke õlisid 1,5-2%, mille põhikomponendid on tujoon ja kamper. NB! Tujoon võib suurtes kogustes mürgina mõjuda. Salveid ei soovitata rasedatele.

Salvei võib talvel püsima jääda, juhul kui taim kaetakse ja sügisel ei korjata lehti ära.

Salvei lehti kasutatakse maitseainena nii värskelt kui ka kuivatault. Sobib salatite, pajaroogade, seene- ja makaronitoitude, pizzade, toorsalatite, tomati-, herne- ja oaroogade maitsestamiseks. Proovi seda ka kuklitaignas. Salvei vähendab rasva maitset toitudes. Seetõttu sobib ta eriti hästi sealihaga. Ka teisi liha-, aga samuti kalatoite võib maitsestada salveiga. Õlis ja võis röstitud salveilehed maitsevad suurepäraselt nuudlitega. Salvei on tugevamaitseline taim ja seetõttu tuleb teda ettevaatlikult kasutada. Ravimtaimena aitab salvei kliimaksiga kaasnevate häirete ja ka menstruatsioonivaevuste puhul. Salvei hoiab ära ka vedelikukaotust, vähendades liigset higistamist. Taim sisaldab ka veresuhkrut alandavaid komponente. Salveiteel on juukseid tumendav omadus. Pane salveilehti grillsütele, sel moel kaovad sääsed su ümbert.
pajaroogade, seene-, liha-, kala- ja makaronitoitude, pizzade, toorsalatite, tomati-, herne- ja oaroogade maitsestamiseks. Proovi seda ka kuklitaignas. Salatikastmed, singi-, muna-, broileri- ja riisisalatid. Rasvased praed.