Nimi kaupa ei riku

Virumaa Teataja peab pöialt meie tublidele ettevõtetele ja on vaimustatud Rakvere Piima edust Soomes. Lapsed on vähemasti piima puhul headeks indikaatoriteks ja kehva kraami nemad suu sisse võtta ei taha. Samas on pisut kurb, et siit, Lääne-Virumaalt pärit piim jõuab soomlaste toidulauale anonüümse Euroshopperi kaubamärgi all.

Tänases tarbimisühiskonnas jääb aina enam saladuseks see, kes on mingi konkreetse kauba tootja. Kas kaup vahetab nime selle pärast, et ta sisu muutub, või selle pärast, et ühes poes müüb kaup paremini ühe nime all ja teises teise nime all?

Tarbijale pakub kindlasti huvi, kas Rakvere viiner ja Rakvere lihakombinaadi Eco viiner on üks ja sama. Kas Haljala tehases toodetud Elektra õlu on sama, mis Wiru õlle Toolse õlu? Kas Säästumarketis müüdav Võhu vein on tavaline Võhu vein teise nime all või eritoodang? Kas Säästumarketis müüdav nn säästuõlu on tavaline A. Le Coq-i pilsner teise nime all või mitte?

Grossi Toidukaupade nime all ilmub ka jäätis, kali, limonaad, varsti samuti piim, see tähendab, et maitse nagu mõnel teiselgi tootel, aga hind on odavam, sest see on marginaalselt ainult selle keti poe toode, mis tähendab, et mujalt seda ei saa. Kaval nipp, mida üha rohkem kasutatakse.

Analoogilisi näiteid võiks tuua veel ja veel. Kõigele krooniks leiab Säästumarketis, aga ka teistes kauplusekettides, ühe ja sama kaubamärgi alt nii inimese- kui ka loomatoitu ja lisaks veel tarbeesemeid. Nende tegeliku päritolu teadasaamiseks pead uurima tibatillukest kirja kusagil pakendi serval.

Ehkki, kel raha, võib ju Võhus ka endanimelise veini välja lasta – hea sõpradele jagada. Kui aga sõbrad eelistavad mõnda tuntud kaubamärki, jääd omanimeliste veinidega jänni.

Aga Rakvere piima ja muude Eesti asjadega on välisturul nii, et parem ikka mõne keti kaudu müüa, kui täiesti tundmatult oma nime all esineda. Ja pigem saab paraku määravaks siiski välisturul teenitud tulu, kui patriootlik tundmus tootjanime lugedes.

Allikas: Virumaa Teataja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga