Küüslaugu võidukäik läbi aegade

Arvatakse, et algupäraselt on küüslauk pärit Kesk-Aasiast. Konkreetsemad ja inimkonnale kättesaadavamad andmed kõnelevad, et Egiptuses tunti küüslauku ca 7000 a tagasi. Kirjasõnas mainib seda esmakordselt Papyrus Ebers umbes 1500 a enne Kristust.

Ussi- ja püssirohi

Küüslauk pakkus inimestele huvi seega aastatuhandete vältel ning seda kasutati paljudes kultuurides. Umbes alates 1700. a leidis see taim laialdast kasutust juba Euroopa kultuuris oma raviomaduste tõttu. Küüslauku oli ka tollal vahend haavade puhastamiseks; siis ja praegu võetakse küüslauku maohammustuse puhul. Hilisemad uurimised on tõestanud, et üks küüs vastab antibakteriaalselt toimelt 1 %-le penitsilliini toimele. Võib-olla on küüslauk ka ainus ravim, millel polegi õieti vastunäidustusi.

Küüslauk reedab päritolu

Euroopalikus keskaegses köögis asus küüslauk oma kohale, virgutades muidu ühekülgset argipäevarooga, mis enamasti koosnes kaalikast ja ubadest. Inglismaal elavdas toitu veiniäädikas leotatud küüslauk. Küüslaugu lõhna ei tarvitsenud tollal eriti häbeneda; keskaegses lõhnademaailmas olid küüslaugu pahvatused kõige muu kõrval üsna lahja värk. Siiski tõdeb 1600.aastatel Cervantese Don Quijote: “Ära söö küüslauku ega muud sibulat, sest nende lõhn reedab, et oled maalt.”

Põhjamaades on küüslauk samuti sajandeid eelkõige ravitaimena kasutusel. Üht huvitavat lõiku võib lugeda Hispaania konsuli Angel Ganivet 1890ndail kirjutatud teosest “Kirjad Soomest”.

Ganivet nimelt hakkas Soomes elades igatsema küüslaugu lõhna järele ja nõudis korteriperenaiselt igatsetud lauku. Sakslannast Helsingi majaproua selgitas, et kibedat rohtu peaks saama apteegist. Ganivet saatis naise apteeki.

“See on rinnatõve vastu väga hea,” märkis naine naastes. “Ma ei teadnudki, et olete haige.” – “Ma pole sugugi haige ja ei tarvita seda ravimina,” sõnas mees. “Hispaanias kasutatakse küüslauku paljude imemaitsvate roogade valmistamisel. Seda süüakse mitmel eri moel.” Perenaine jäi konsulit kohkunult suu ammuli vaatama. Sellised olid siis eelarvamused rohkem kui sada aastat tagasi siinmail.

Küüslauk on tõhus vähiennetaja

Põhja-Carolina ülikooli professor Lenore Arab tõstis oma hiljutise uuringuga küüslaugu mainet veelgi: selle reeglipärane tarvitamine värskelt ja keedetult vähendavat maovähi ohtu poole võrra! Jäme- ja pärasoole vähi riski aga kahandavat küüslauk kogunisti kahe kolmandiku võrra. USAs ongi küüslaugust saanud teatavat laadi trenditoode. Euroopaga võrreldav ajalugu neil puudub ning küüslauku hakati aktiivselt tarvitama alles 20. sajandil. Praegu korraldatakse lausa kümneid küüslaugufestivale.

Hauarüüstajate pidu katku ajal

Oma eelmainitud uurimusega professor Arab muidugi vaid täiendab juba antiikajast pärit teadmisi. Püramiididki pandi püsti ehitajaile söödetud küüslaugu jõul. Vaaraod said lauku kaasa oma viimsele teekonnale sarkofaagi, kuna see peletas pahasid vaime ja oli abiks teekonnal teispoolsusesse.

Arstiteaduse vanaisa Hippokrates ülistas küüslaugu tervislikkust ja roomlased jagasid seda legionääridele dopinguks ja kaitseks haiguste eest. Küüslaugu antiseptiline toime avastati varakult. Ohtralt tarvitajaid oli arstide ja munkade hulgas, kes olid lähedalt seotud haigetega. Kui Prantsusmaaal vohas 1726. a katk, vangitseti Marseille’s 4 hauaröövlit, kellest taud jäi puutumata. Mehed lubati vabastada, kui nad paljastavad oma immuniteedi saladuse. Ning nende lihtsat retsepti prooviti korduvalt hauakaevajate ja teiste riskirühma kuuluvate isikute peal, enne kui lubadus täideti. Mehed kasutasid küüslaugu-veiniäädika segu nii sise- kui välispidiselt. Hiljem tuntigi segu “nelja varga äädika” nime all. Tasub proovida.

Henri IV terror

Prantsusmaa kuningas Henri IV ristiti veiniga ning sinna juurde hõõruti ta huulile küüslauku. Täiseas pistis ta igal hommikul põske priske küüne, et hoida oma legendaarset mehelikku vormi. Ta hingeõhk haises nii, et ühe kaasaegse sõnul võinuks sellega uimastada paarkümmend härga 20 jala kauguselt. Kuninga arvukad kallimad olid lugematute lähikontaktide tõttu järelikult üsna sitket tõugu või olid ise sama usinad küüslaugusööjad.

Homeros nimetas küüslauku lehkavaks roosiks.

Küüslaugu teraapilised omadused on nii ilmselged, et ka viimased uskmatud peaksid oma suhtumist revideerima. Küüslauk ravib putukahammustusi, puhastab soolestikku ja soodustab seedimist, ennetab nohu, alandab vererõhku, kahandab kolesteroolitaset, tõstab potentsi ja nüüd, nagu selgub, aitab ka ära hoida vähki.

Arleux’ küüslaugupüree

Põhja-prantslaste Arleux’ küla küüslauguroog:

Riivi 125 g porgandit, koori ja tükelda 350 g kartuleid ja kruusitäis küüslauguküüsi. Lisa kaks liitrit vett ja keeda küpseks. Siis pressi püreeks, lisa soola ja pipart ning võid, koort või riivitud juustu. Peale sobib rüübata punaveini, mille antioksidandid ja muu peaksid hävitama viimasegi tõve.

Allikas: Terviseleht, Raul Tooman

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga