Peaminister tunnistab, et eurole üleminek jääb kaugemasse tulevikku

Bloombergi äriuudiste agentuuri teatel ütles Eesti peaminister Andrus Ansip, et valitsus ei hakka kasutama «tehnilisi võimalusi» – näiteks käibemaksu kärpimist – inflatsiooni alandamiseks. Seetõttu ei välista ta, et kõrge inflatsiooni tõttu tuleb Eesti eurole üleminekut edasi lükata.

«Me oleme valmis maksma kõrget hinda eurole üleminekuks jaanuaris 2007, kuid kindlasti ei ole me nõus maksma iga hinda,» ütles Ansip Bloombergile antud intervjuus. Ansip lisas, et euroga liitumise edasilükkumist ei saa välistada eriti siis, kui jäävad kestma superkõrged kütusehinnad.

Äripäevale kinnitas peaminister, et me tahame näidata Eestit kui usaldusväärset, etteaimatavat ning kindlat majanduskeskkonda. «Mitte mingil juhul ei hakka me inflatsiooni alandama vahenditega, mille tagajärg on eelarvedefitsiit,» ütles Ansip.

Peaministri nõunik Inga Jagomäe lisab, et peaministri sõnum oli see, et Eestil on inflatsioonikriteeriumi täitmisega komplikatsioone.

«Me hoiame kurssi, et Eestil on jätkuvalt plaan 1. jaanuaril 2007 eurole üle minna, kuid inflatsioon on inflatsioon ehk number on number. Midagi enneolematut me ette ei võta, et reegleid täita,» lausub Jagomäe.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) on hinnanud Eesti võimalused alandada inflatsiooni nõutud tasemele, mis on 1,5% üle ELi kolme aeglaseima inflatsiooniga riigi 12 kuu keskmise taseme, kesisteks ning oletab, et Eestile võib liitumine euroga pool aastat kaugemale lükkuda.

Praegu on Eestis inflatsioonitase 4,5%.

Esialgsete kavade kohaselt pidi Eestis Euroopa Liidu ühisraha euro kasutusele võetama 1. jaanuaril 2007.

Allikas: SLÕL; Eesti Tarbijakaitse Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga