Tee leevendab stressi

Inglise uurijad on ajakirjas Psychopharmacology ilmunud artiklis väitnud, et tassikesel teel on soodne mõju stressihormoonide vähenemisele meie organismis.

Kahte rühma jagatud 75 noort meessoost katsealust, regulaarset teejoojat, seirati kuus nädalat. Kõigil neil tuli katseajaks loobuda tee-, kohvi- ja muude kofeiini sisaldavate jookide tavakohasest tarvitamisest. Selle asemel anti neile jooki, mis oli küll tee värvi, kuid polnud muid harjumuspäraseid tee omadusi, näiteks lõhna ja maitset. Poolel rühmal sisaldas jook tavapärase musta tee toimeaineid, teisel poolel aga mitte. Asjaosalised ise ei teadnud, mis koostisega jooki nad jõid.
Mõlemal rühmal tuli läbi teha hulk stressi tekitavaid ülesandeid ja selle käigus jälgiti pidevalt vere kortisooli- ja vereliblede sisaldust, vererõhku ja muid stressi sedastavaid näitajaid. Selgus, et ehkki stressiolukorda peegeldasid mõlema rühma objektiivsed näitajad, taastus teejoojail katse-eelne olukord 50 minuti jooksul 47 protsendil, n.-ö. nullrühmas aga vaid 27 protsendil katsealuseist.
Professor Andrew Steptoe’ sõnul saadi sel moel kinnitus traditsiooniliselt ammu teada arvamusele, et must tee on tõhus stressi leevendaja.

Allikas: MTÜ Loodusajakiri; University College London

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga