Katastroofi ajal jääks Eesti rahvas nälga

Põllumajandusministeerium saatis mullu välja kirjad 80 firmale palvega sõlmida leping, mille kohaselt riik saaks endale tagavara looduskatastroofi või mõne muu kriisi ajal elanike toiduvajaduse katmiseks.

Ettevõtetest, kelle poole pöörduti, andis jaatava vastuse vähem kui kümnendik, täpsemalt seitse.

Kesine abivalmidus jätab vajalike toiduainete varu Eestis kõvasti alla seaduses ette nähtud kogustest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigil peaks olema võimalik elanikele välja jagada nädala jooksul igale päevale 1900-kilokalorine toidupakk täiskasvanud elaniku kohta. Nii peaks näiteks kalakonserve olema Eestil kriisiajal võimalik inimestele jagada 1198 tonni, kuid tegelikult on võimaliku vajaduse korral riigil kindlalt võtta vaid 50 tonni Viru Kalatööstuse OÜ konserve.

„Firmade leige huvi on ilmselt põhjendatav sellega, et rahaline kate, mis riik ettevõtetele tegevusharu hoidmise eest pakub, on suhteliselt väike,” sõnas ministeeriumi pressiesindaja Karina Loi. Rahaline kate jääb 6000–18 000 kroonini aastas. „Aasta lõpus peaksid meie inimesed ettevõtetega üle rääkima, et miks see huvi nii kesine on, ja kui asi on tõesti raha taga, siis võime [rahalist toetust] suurendada.”

Praegu on riigil reservis 80,7 tonni toiduaineid ja 65 tonni jooke. Võrdluseks peaks igale inimesele vajaliku 1900-kilokalorise toidukorra jagamiseks nädalaks olema varutud kas või küpsiseid 956 tonni ja näiteks joogivett 18 729 tonni.

Riiklikult tagatud toiduainete nimekirjas on kõik toiduained esmase vajaduse rahuldamiseks, ja mingeid luksuskaupu seal pole. Väga raskesse olukorda jäävad kontoriametnikud, sest kohvi ja teed toidupakkidest ei leia.

Loi sõnul ei maksa kesisest varust siiski paanikat tekitada. „Väiksema kriisi korral on võimalik varusid ühest kohast teise transportida,” ütles Loi. See on väga oluline teadmine Tartu elanikele, sest juhul kui Tartu oleks ülejäänud Eestist ära lõigatud, siis saaks riik tartlasi toetada vaid nelja tonni Salvesti lastetoiduga.

Ühe inimese kolme päeva kriisitoit (5700 kilokalorit)

• 800 grammi makarone

• 500 grammi tatart

• 250 grammi kalakonservi

• 250 grammi sea-veiselihakonservi

• 180 grammi küpsiseid

• Kuus liitrit vett või veepuhastustabletid sama mahu kvaliteetse vee tagamiseks

Eestil praegu kogutud toiduvarud:

• Küpsised ja kuivikud 6,36 tonni

• Purgitoidud, supid ja pastaroad 20 tonni

• Mahlad ja joogid 50 tonni

• Joogivesi 15 tonni

• Kuivatatud veiseliha 0,1 tonni

• Lastetoit Põnn 4,2 tonni

Allikas: www.delfi.ee; Eesti Päevaleht Online

Kokaraamat.ee soovitab.

Hoia alati kodus väike varu kauasäilivatest toiduainetest.
Need võiksid olla sellised toiduained mille säilivusaeg on vähemalt aasta või rohkem. Näiteks erinevad kuiv ja tangained, konservid jne. Toodete ostmisel kontrolli kindlasti säilivusaja pikkust. Säilivustähtaja lähendes võid neist toodetest valmistada süüa ja asemele osta uued.
Ei maksa kunagi loota kellegi teise abile!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga