Alkohol teeb ained ülijuhtivaks

Alkohol ei mõju eriliselt vaid loomariigi esindajatele. Jaapani teadlased on avastanud, et alkoholi mõju tunnetavad ka raual põhinevad ülijuhtivad ühendid.

Kui nad hoidsid selliseid ühendeid kuumas punases veinis, sakes või viskis ööpäev läbi, suurenes nende ühendite ülijuhtiv võime. Tavaliselt tekib ülijuhtiv seisund, kui rauaühendeid õhu käes hoida. Kuid see võtab aega mõni kuu. 70 kraadini kuumutatud alkohol aga teeb selle töö ära 24 tunniga.

Kõige paremini mõjub ülijuhile punane vein. Sama kangusega erinevad alkohoolsed joogid mõjuvad ülijuhtiva efekti tekitamisel erinevalt, mis viitab, et mõjub mitte niivõrd alkohol kui selles lahustunud ained.

Teadlased oletavad, et alkohoolne jook soodustab elektriliselt laetud osakeste sisenemist ühendisse. Teine võimalus on, et alkohol aitab hapnikul ühendis lahustuda.

Oma põrutavast avastusest kirjutasid Jaapani Riikliku Materjaliteaduste Instituudi professor Yoshihiko Takano ja tema kolleegid äsja ajakirjas Superconductor Science and Technology.

Allikas:
Teadusteave MTÜ
AlphaGalileo

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga