Tapa Vorstifestivalil saab ise vorsti valmistada

Augustikuu esimesel nädalavahetusel kutsub Tapa linn külla grillimishuvilisi üle Eesti. “On ju tore, kui väikeses kohas midagi toimub,” sõnas Tapa vorstifestivali peakorraldaja Heili Pihlak innukalt. Tapa valla kultuurispetsialisti Indrek Jurtðenko sõnul kujuneb vorstifestivalist lõbus ja erakordne suveüritus.

Vorstifestivali raames peetakse ka esimesed Eesti meistrivõistlused vorstigrillimises, millest võivad osa võtta soovijatest moodustatud meeskonnad. Võistlustel saab osaleda kuni 20 igas suuruses võistkonda ning osavõtt on kõigile tasuta.

Pihlaku sõnul on praeguse seisuga registreerunud võistlustele 13 meeskonda ning korraldajad kehutavad vorstisõpru üle Eesti tiime moodustama ning end ainulaadsele jõukatsumisele kirja panema. Võistlejate nimekiri suletakse järgmise nädala keskpaigas.

Eesti esimestel vorstigrillimise meistrivõistlustel võisteldakse kahes, vorsti- ja fantaasiavoorus. “Koit Kuusk ja Erkki Laidinen viivad läbi ka vorstikoolituse, kus õpetatakse nii võistlejatele kui ka kõigile huvilistele, kuidas võistlusvorst lihamassist ja seasoolest kokku panna tuleb,” rääkis Jurtðenko ning avaldas tänu Tapa vorstifestivali reklaamimeeskonnale, kellega käidi maakondlikel grillimise meistrivõistlustel.

Eesti meistri vorstigrillimises selgitavad välja Eesti Grilliliidu kohtunikud. Päeva juht ja võistluste peakohtunik on Eesti Grilliliidu juhatuse liige Auris Rätsep, kes on ka üks Grillfesti alusepanijatest.

Rätsepa sõnul kujuneb meistrivõistlustest suur võistlus, sest osalevaid meeskondi on juba üle kümne. Lisaks soovitab ta kõigil osalejatel olla eeskätt rõõmsameelsed. “Ja tulgu ikka tühja kõhuga!” lisas ta lõbusalt.

Võistlustel selgitatakse Eesti parim vorstigrillija ning nii vorsti- kui ka fantaasiavooru kolm parimat võistkonda. Auhinnaks on osalemine 2012. aasta juunikuus toimuvatel grillimise Eesti meistrivõistlustel – Grillfestil.

Vorstifestivali külastajatele on Jurtðenko sõnul samuti ette valmistatud korralik programm. Toimub väike laat ning lastele pakuvad lõbusat tegevust Juku Mängumaa atraktsioonid. Lisaks esinevad publikule kohalikud taidlejad ning musitseerib ansambel Untsakad.

“Festivalil osalejad saavad veeta ilusa päeva mõnusas seltskonnas ja nautida grillimist,” ütles Jurtðenko ning lisas lõbusalt, et päikesepaistelise ilmaga saab iga külaline ka kauni jume.

Idee korraldada vorstifestival saadi Jurtðenko sõnul Tapa linna ajaloost. Tapa varasemas majanduselus on liha- ja vorstitööstusel olnud suur osatähtsus. XIX sajandi lõpust 1940ndateni tegutses Tapal üle 15 vorsti- ja lihatööstuse. Sellest tulenevalt on Tapa kandnud ka vorstilinna nime.

“Tapat on nimetatud ka raudteelinnaks, kuid rongid tulevad ja lähevad. Vorstilinn oleks omamoodi ajamärk,” rääkis Pihlak vorstifestivali tähendusest Tapa linnale.

Praegu Tapal ainsa vorstitootjana tegutsev Peetmark LH Tapa Lihatööstus OÜ annab samuti vorstifestivali korraldamisse oma panuse.

Nimelt võisteldakse vorstigrillimise meistrivõistluste esimeses voorus Peetmark Lihatööstuse valmistatud maitsestamata toorvorsti grillimises söegrillil.

Peetmark Lihatööstuse juhataja Peeter Lastovets loodab, et kõik saavad ürituselt toreda elamuse. “Hea tujuga grillitud vorstid saavad ka kindlasti maitsvamad,” lisas ta.

Tapa esimene vorstifestival toimub 7. augustil ning see avatakse kell 9.45 Tapa linna keskväljakul. Vorstifestivali süda asub Tapa muusikakooli pargis, kus peetakse koostöös Eesti Grilliliiduga Eesti meistrivõistlused vorstigrillimises. Festivalile on oodatud kõik huvilised ning sissepääs on prii.

Varem on vorstifestivale korraldatud Narvas ja Vorstfesti nime all ka Rakveres, kuid Tapal toimuvad ka Eesti meistrivõistlused vorstigrillimises. Võistluse reeglid ja abimaterjalid leiab Grillfesti kodulehelt (www.grillfest.ee).

Tapa vorstifestivali korraldajad on Tapa vallavalitsus ja Eesti Grilliliit. Tapa vorstifestivali rahastavad LEADER Eesti, MTÜ Arenduskoda ja Tapa vallavalitsus.

Allikas: www.24tundi.ee

Lisainfot Vorstifestivali kohta vaata www.vorstifestival.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga