Seente hapendamine

10 kg kuuse-, männi-, haava-, või valgeid riisikaid
250-300 g vaarika-, musta või punase sõstra lehti
100-150 g tillivarsi koos õisikute ja seemnetega
petersellilehti
25-30 g mädarõikajuurt või 0,5-1 küüslaugumugul
400-500 g jämedat soola

1. Hapendamiseks vali väikesed või keskmise suurusega, kuiva ilmaga korjatud seened. Pärast seente puhastamist lõika seenejalg lühemaks ja pese seened külmas vees.
2. Kuuseriisikaid ei leotata, teisi riisikaid leota külmas vees 5-6 tundi. Vaheta paar korda vett, et seente kibe maitse väheneks. Tahenda seened, lastes vee sõelal ära nõrguda.
3. Lao ettevalmistatud toored seened klaaspurki või mõnda teise happekindlasse nõusse, kübarapooled alaspidi, kihiti lehtede ja maitseainetega. Alumiseks ja pealmiseks kihiks peavad olema lehed. Iga 5-6 cm paksuse seenekihi vahele puista soola. Peale aseta vajutiskaas ja raskus (kivi). Paari päeva jooksul, kui seened on kokku vajunud, võid nõusse lisada seeni ja vajaliku koguse maitseaineid. Soolvesi tekib seente omast mahlast, mis soola mõjul välja imbub. Soolvett peab olema nii palju, et vajutiskaas oleks kaetud. Seda saad osalt reguleerida vajutise abil, kui soolvett on palju, siis vähenda vajutise raskust
4. Seened on kasutamiskõlblikud 1,5 kuu pärast. Kasuta hapendatud seeni toorelt salatina või lõika need peeneks, sega hakitud sibula ja hapukoorega.
Hüva nõu:
Hallituse ilmumise korral pese kaan ja kivi puhta veega või äädikalahusega, eemalda hallitus nii soolvee pealt kui ka säilitusnõu sisemiselt servalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga