Lehttaigen

600 g jahu
400 g võid
1 muna
soola
1 tl sidrunhapet
1,5 kl külma vett

Antud jahukogusest jäetakse 4 sl rullimiseks, 4 sl segatakse võisse, ülejäänust valmistatakse algtaigen.
Lehttaigna valmistamine koosneb kolmest etapist: algtaigna valmistamine, või ettevalmistamine ja taigna kihistamine ehk kihiliseks rullimine.

1. Algtaigna valmistamiseks võta 1 kl vett, lisa sool, sidrunhape ja muna ning sega sisse jahu. Saad tihke sitke taigna, millesse lisa vähehaaval ülejäänud vesi.
Sega taigen hästi läbi ja lase jahedas seista u. 30 minutit, et jahu paisuks.
2. Valmista ette või. Pehmenda või toatemperatuuril ning sega ühtlaselt jahuga. Ettevalmistatud või vormi ruudukujuliseks 2-3 cm paksuseks tükiks. Selliselt ettevalmistatud või jaotub ühtlaselt taignakihtide vahel ega sula küpsetamisel välja. Ka liiga soojalt jahuga segatud või ei ole hea, sest see sulab rullimisel taignakihtide vahele.
3. Taigna kihistamiseks rulli külmas seisnud taigen lauale neljakandiliseks tükiks nii, et taigna ääred oleksid õhemad kui keskosa ja taignatükk ise poole suurem ettevalmistatud võitükist. Taigna keskele aseta nurgeti või ning keera taigen ümbrikukujuliselt ümber või. Kokkupandud taigen rulli kergelt surudes ristkülikukujuliseks 1,5 cm paksusega tükiks, keera kolmeks kokku ning pane 30 minutiks külma kohta jahtuma. Pärast taigna esmakordset jahutamist korda lahtirullimist ja kokkupanemist veel 3-4 korda, kusjuures iga kokkupanemise vahel tuleb taigent uuesti 15 minutit jahutada. Taigna võid ka neljaks kokku panna, seda kihilisem tuleb toode. Lehttaigna rullimisel jälgi, et kokkupandavate kihtide vahele ei jääks jahu. Eemalda see hoolikalt harjaga enne taigna kokkupanemist ja kogu rullimise käigus kasuta ainult nii palju jahu, et taigen laua külge kinni ei jääks. Pärast viimast kokkupanemist lase taignal veel seista ja siis alusta toodete vormimist.
Tööriistad (noad, lõikerattad, vormid jne.) peavad olema väga teravad, et taigna lõikepind oleks järsk ja sile, mitte muljutud. Pirukate vormimisel ära vajuta pirukat kokku lõikepinna kohalt, vaid tagantpoolt. Toodete vormimisel kasuta taignatükk võimalikult ratsionaalselt ära, sest ülejäänud äärtest uuesti kokkurullitud taigen ei ole enam leheline ja kerkib halvasti.
Küpseta lehtaignatooted temperatuuril 250-270°C parajalt pruunikaks. Küpsetamise algstaadiumis ära liiguta küpsetusplaati ja ära ava ahjuust. Kui oled teinud kõik õigesti, kerkib lehttaigen 6-8 kordseks ja omab üle 200 kihi ning on väga kohev ja krõbe.
Hüva nõu:
Võid poest osta ka valmis lehttaigent. Lehttaignast võid valmistada peaaegu kõiki kondiitritooteid, nii soolaseid kui magusaid: pirukaid, kooke, torte, küpsiseid. Lehttaignakoogid ja -tordid võid puistata üle samast taignast valmistatud puistega, mis saadakse vormimisel tekkinud lõikeäärte (ära rulli lõikeääri ühtseks tükiks kokku) küpsetamisel ja seejärel noaga hakkimisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

 

5 kommentaari “Lehttaigen

  1. Vollo, mida sa vingud ,osta poest ,kui ise teha ei viitsi…ja miks sis seda kohe kasutada ei saa…saab ju küll…
    Isegi mina sain selle tegemisega hakkama,kuna käsitöö tund nõudis taignatooteid…
    :)

  2. lehttainast on mõistlikum poest osta, rulli taigen lahti, viinerid jm kraam sisse ja ahju. 30 mintiga maitsvad pirukas valmis. ei mingit mässamist. ja alati võid kindel olla, et tuleb ikka leheline pirukas.

  3. Mida te valetate seal. Seda ei saa ju kohe kasutada.. kui kaua ma saan oodata. Veel on ju vaja poodi minema , et tooraineid osta , pool päeva kulutan ju selleks